Bibliotekarz poleca

Szanowni Czytelnicy! W tym dziale będziemy prezentowali książki, które naszym zdaniem są warte przeczytania. Zachęcamy do czytania naszych recenzji. Mamy nadzieję, że wśród prezentowanych pozycji każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy!

Mamy złotą polską jesień. Będzie jeszcze piękniejsza, jeśli zaszyjemy się pod kocem z kubkiem herbaty i dobrą książką. Oto nasze propozycje :)

 

Meltem Yilmaz "Soraya . Miłość groźniejsza niż wojna"
Historia pięknej, młodej Syryjki, która ucieka z oblężonego kraju. Wraz z rodzicami dostaje się do obozu dla uchodźców w Turcji. Jest tam świadkiem przemocy i niesprawiedliwości społecznej. Aby ratować córkę, ojciec nakłania ją do poślubienia starszego, nieznajomego mężczyzny. Dziewczyna godzi się na to, gdyż ma nadzieję, że dzięki temu pomoże swoim rodzicom.
Soraya – została sama, w obcym domu i obcym kraju, pozbawiona dokumentów i środków do życia. Czy pokocha człowieka, którego nienawidzi ? Czy uwolni swoich rodziców z obozu ?
Oparta na faktach powieść pokazuje nam okrutny świat wojny, którą my zwykli ludzie znamy jedynie z ekranów telewizyjnych.

 

A teraz coś dla miłośników historii.

Maciej Siembieda „444”
Dziennikarz Paweł Włodarczyk wpada na trop dawno zaginionego obrazu Jana Matejki „Chrzest Warneńczyka”. Kontaktuje się w tej sprawie z Jakubem Kanią – prokuratorem IPN-u. Jednakże nie dociera na umówione spotkanie, gdyż ginie w wypadku samochodowym. Zaintrygowany tym wydarzeniem Jakub postanawia odszukać zaginione płótno. Tym samym zostaje wciągnięty w grę mogącą sprowadzić na niego ogromne niebezpieczeństwo.
W powieści przeplatają się wątki historyczne z sensacyjnymi. Przeszłość miesza się ze współczesnością. Nie brak tajnego bractwa, arabskiej legendy i wielu innych wydarzeń, które udaremniły pojednanie islamu z chrześcijaństwem. W finale książki autor zabiera nas w przyszłość, do roku 2332. Co tam znajdziecie. to już musicie odkryć sami.


"Bat na koty", Jerzy Niemczuk
Bohaterką powieści jest Asia, młoda rozwódka z dzieckiem, która jest zaszczuta przez swoich byłych teściów i większość mieszkańców wsi.
Fenomenem jest to, jak ta biedna, zahukana i niepewna siebie kobieta walczy o lepsze życie dla siebie i swojej córeczki. Podejmuje pracę, zaczyna dbać o swój wygląd, zapisuje się do szkoły, a nawet zdobywa prawo jazdy, czym wzbudza zazdrość wśród okolicznych mieszkańców.
W powieści jest pełno wątków humorystycznych. Widać „chłopską przedsiębiorczość” i sąsiedzką
nienawiść, która jest starannie pielęgnowana.
W mazurskiej wsi nie brak sensacji. Niezwykle malownicze i ciche okolice Małego, położone z dala od centrum, stają się atrakcyjne nie tylko dla zwyczajnych letników. W pobliżu chętnie osiedla się minister i prokurator, ale także gangster na emeryturze. Jest to wymarzone miejsce dla ukrycia przestępczej działalności.
Świetna powieść na długie jesienne wieczory.

Poleca: Ewa Wałdowska