A A A

Dziewczyna z kabaretu

Autor: Manula Kalicka

Kim jest owa tytułowa „Dziewczyna z kabaretu”? To Irenka, młoda, wykształcona, atrakcyjna kobieta, która lubi swoja pracę, występy przed publicznością i rozrywkowe życie. A jednak przychodzi wrzesień 1939 r. i życie dziewczyny, tak jak wszystkim, ulega zmianie. Czas grozy, strachu, a w tym wszystkim ona i tajemnicza tuba z Rembrandtem.
Irenka postanawia uciec z bombardowanej stolicy. Po drodze zabiera ze sobą Gedalię, 5-letnie dziecko, które opłakuje zmarłą matkę. Od teraz będą wieść tułacze wspólne życie.
Obraz Rembrandta za pomocą niewidzialnych nici łączy ze sobą kilka osób, a więc hrabinę Marię Łęcką, profesora Leona Rosenblaffa i Franza Adolfa Eichhorna.
Na kartach książki poznajemy ich przygody, relacje jakie ich wiążą w tym trudnym czasie.
Nie jest to jednak powieść przygnębiająca. Wiadomo, wojna niesie ze sobą smutek i zgliszcza, ale w tej powieści pokazane jest życie zwykłych ludzi, którzy jakoś próbują przetrwać ten okres. Powiedziałabym, że przez ten niezwykły obraz, który pociąga za sobą szaleństwo i przygodę, wartką akcję, powieść czyta się jednym tchem. Przygody bohaterów wywołują smutek, a jednocześnie uśmiech na twarzy i sprawiają, że trzymamy za nich kciuki, za powodzenie całej akcji związanej z Rembrandtem.
Klubowicze stwierdzili, że powieść kojarzy się z inną książką pt. „Bezcenny” Zygmunta Miłoszewskiego. Momentami jest wesoła, a niektóre historie bawią.  Autorka udowodniła, że można inaczej pisać o wojnie. Brawo dla niej.

Manula Kalicka – urodziła się 25 marca 1952 roku w Zalesiu Dolnym, pisarka, dziennikarka, agentka literacka. Autorka wielu książek : „Tata, one i ja” (2002 r., debiut w konkursie literackim zorganizowanym przez Klub Świata Książki i magazyn „Elle”, w którym zdobyła drugą nagrodę Złote Pióro 2002 ), „Szczęście za progiem” (2004 r.), „Wirtualne zauroczenie” (2005 r.), „Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu” (2008 r., znana obecnie jako „Dziewczyna z kabaretu”), „Na rozkaz serca” (2009 r. jako Adela Wyrwał), „Malarze polscy” (2010 r, wspólnie ze Zbigniewem Zawadzkim i Dominiką Żukowską). Współpracuje z „Polityką” i „Wróżką”.